W celu określenia dokładnych kosztów, wraz z należnościami podatkowymi i opłatami sądowymi, prosimy o bezpośredni kontakt z Kancelarią Notarialną.
Zostaniecie Państwo szczegółowo poinformowani o wszystkich należnościach związanych z planowaną czynnością notarialną.
Wynagrodzenie notariusza określone jest na podstawie umowy ze stronami czynności, nie wyższe niż maksymalne stawki taksy notarialnej właściwe dla danej czynności. Wysokość wynagrodzenia jest określona w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, a uzależniona jest ona do wielu czynników, między innymi od wartości przedmiotu obrotu czy rodzaju czynności jaka ma być dokonana.
Na koszty dokonania czynności notarialnej składają się również podatki (podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od spadków i darowizn oraz VAT) i opłaty sądowe, które Notariusz z mocy prawa pobiera i przekazuje odpowiednim instytucjom państwowym.
Udzielanie informacji i wyjaśnień w sprawie czynności notarialnych jest bezpłatne.
Jeżeli Strona czynności notarialnej nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść żądanego przez Notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia tego wynagrodzenia. Zwolnienie to stosuje się również do osoby prawnej, która wykaże, że nie ma dostatecznych środków na ponoszenie wynagrodzenia żądanego przez Notariusza. Sąd po ustaleniu, że zachodzi potrzeba dokonania czynności notarialnej, uwzględnia wniosek i wyznacza Notariusza do dokonania żądanej przez stronę czynności notarialnej, a za stronę zwolnioną od ponoszenia taksy notarialnej opłatę tę ponosi Skarb Państwa.
Na zasadach określonych w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, możliwe jest ubieganie się o zwolnienie przez właściwy sąd rejonowy od kosztów sądowych w postępowaniu wieczystoksięgowym, co może nastąpić wyłącznie przed zawarciem aktu notarialnego, w którym ma być zamieszczony wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej. Wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej powinien być złożony w terminie 3 miesięcy od doręczenia postanowienia o zwolnieniu od kosztów sądowych, pod rygorem upadku zwolnienia.